Zabieg olejowania włosów staje się coraz bardziej popularny. To naturalna metoda pielęgnacji włosów. Olejowanie włosów poleca się w szczególności, kiedy mamy zniszczone włosy. Kiedy włosy są łamliwe i matowe, końcówki są rozdwojone, olejowanie może być pomocne. Poprawnie wykonany zabieg wpłynie znacząco na kondycje włosów. Odżywi je i zregeneruje. Pierwszym krokiem jest jednak określenie porowatości włosów. Na tej podstawie należy określić rodzaj oleju, jaki wybierzemy do olejowania. Tylko wtedy olejowanie przyniesie oczekiwany efekt.

Na czym polega olejowanie włosów?

Metoda olejowania włosów znana jest od stuleci. Już w starożytnym Egipcie olejowanie było stosowane w pielęgnacji włosów. Olejowanie głównie polega na rozprowadzaniu na włosy odpowiednio dobranego oleju. Olej można nakładać na same końcówki, od połowy włosów lub na całą ich długość. Olej należy wmasować we włosy. Zaleca się nałożenie również foliowego czepka oraz szczelnie owija głowę ręcznikiem. Metod olejowania jest kilka:

  • olejowanie włosów na sucho
  • olejowanie włosów na mokro
  • olejowanie włosów z dodatkiem odżywki

Zabieg olejowania włosów należy wykonać od 1 do 3 godzin przed myciem włosów. Można również olej nałożyć wieczorem przed snem i pozostawić go do rana. Po czym umyć dokładnie włosy. Olejowania włosów nie powinno się wykonywać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Częstsze stosowanie kuracji może doprowadzić do przeolejowania. Co skutkować będzie przetłuszczaniem włosów. Należy również pamiętać, by w czasie kuracji nie stosować kosmetyków do włosów, które zawierają silikon. W przeciwnym razie olejowanie włosów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sylikony zawarte w kosmetykach do włosów nie dopuszczą substancji, które są dla włosów wartościowe. Po zabiegu olejowania warto pozwolić włosom wyschnąć samoistnie. Warto tego dnia zrezygnować ze stylizacji.

Olejowanie włosów — jaki olej do zabiegu wybrać

Do wyboru mamy oleje kosmetyczne i oleje kuchenne. Oleje dzieli się na:

  • nasycone
  • wielonasycone
  • jednonasycone

Najwięcej substancjo odżywczych mają oleje nierafinowane i zimno tłoczone. Oleje naturalne posiadają więcej składników odżywczych, witamin i minerów. Oleje zimno tłoczone, posiadają niezbędne kwasy tłuszczowe i składniki antyoksydacyjne. Oleje tłoczone w niskiej temperaturze zachowują swoje drogocenne właściwości. Podczas olejowania przenikają w głąb włosa, odżywiając go od wewnątrz. Zabieg olejowania włosów może znacznie zmniejszyć ich wypadanie. Olejowanie przyśpieszy wzrost włosów. Oleje złagodzą stany zapalne skóry głowy. Oleje nie zawierają konserwantów. Dzięki temu są 100% naturalną odżywką. Do olejowania włosów zaleca się używanie olejów któte w składzie nie mają parafiny.

Najbardziej polecanymi olejami do olejowania są:

Olej kokosowy — Olej kokosowy na włosy działa regenerująco i odżywczo. Regeneruje zniszczone końców.

Olej rycynowy — Olej rycynowy na włosy wpływa odżywczo, zapobiegając uch wypadaniu.

Olej z czarnuszki — Olej z czarnuszki na włosy działa wzmacniająco i odżywczo. Regeneruje zniszczone i rozdwojone końcówki.

Oleje nie tylko dogłębnie odżywiają włosy. Chronią ich strukturę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, suche i mroźne powietrze, słońce.

Jaki olej wybrać do zabiegu olejowania?

Naturalne oleje składają się z kwasów o małych, średnich i dużych cząsteczkach. To one mają wpływ na wnikanie substancji odżywczych we włosy. Każdy z rodzajów jest odpowiedni dla innego typu włosów. Dlatego przed wykonaniem zabiegu należy określić jaką porowatość włosów posiadamy. Porowatość to nic innego jak rodzaj ułożenia łusek włosa.

Rodzaje włosów dzielimy na:

  • włosy niskoporowate — są gładkie i śliskie. Włosy tego typu są oporne na stylizacje. Włosy niskoporowate trudniej wchłaniają wodę i dłużej schną. Tego typu włosy bardzo łatwo można obciążyć kosmetykami do pielęgnacji. Odradza się używanie do ich pielęgnacji kosmetyków z sylikonami. Do olejowania włosów niskoporowatych warto wybrać olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej słonecznikowy, olej babasuu, olej lniany, masło kakaowe i shea.
  • włosy średnioporowate — łączą ze sobą cechy włosów nisko i wysokoporowatych. Włosy tego typu są podatne na wilgotne powietrze. Mogą się puszyć i elektryzować. Nie są tak przesuszone, jak włosy wysokoporowate. Nie są też tak lśniące, jak niskoporowate. Do olejowania włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje: arganowy, z pestek śliwki, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej makadamia i awokado.
  • włosy wysokoporowate — to włosy bardzo zniszczone, suche i sztywne. Puszą się, elektryzują i bardzo szybko wchłaniają wodę i odżywki nawilżające. Najczęściej są to włosy kręcone i falowane. Włosy wysokoporowate powstają w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Dla zniszczonych włosów polec się: olej z wiesiołka, pszenicy, orzechów włoskich i laskowych. Również komosy, pestek winogron. Świetnie sprawdzi się również olej z amarantusa, rycynowy, sojowy, lniany. Wiele osób poleca również olej konopny.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem olejowania włosów?

Zanim rozpoczniemy, należy dokładnie określić jaki olej do olejowania włosów wybrać. To kluczowe, by zabieg był skuteczny. Przed zabiegiem należy dokładnie włosy rozczesać. Olejek stosujemy na czyste włosy i trzymamy na nich minimum 30 minut a maksymalnie 10 godzin. Jeśli masz cienkie włosy, olej nakładaj tylko na końcówki. Po olejowanie umyj dokładnie włosy, jeśli jest taka potrzeba kilkukrotnie. Po zabiegu nie używaj kosmetyków z sylikonami. Nie stylizuj włosów. Długotrwałe rezultaty olejowania możesz osiągnąć tylko przy systematycznym stosowaniu zabiegu.

Jeśli po zabiegu skóra głowy szybciej się przetłuszcza, pojawia się łupież, swędzenie. Lub włosy są posklejane i suche. Należy sięgnąć po inny olej lub zmienić metodę olejowania. Do wyboru masz olejowanie włosów na sucho, olejowanie włosów na mokro, lub z olejowanie z wykorzystaniem odżywki.

Możesz doczytać: http://www.miastoustka.pl/olej-z-czarnego-sezamu-wlasciwosci-i-zastosowanie/

1 KOMENTARZ

  1. Oleje naturalne są zalecane do codziennej pielęgnacji nie tylko włosów. Ale równie dobrze sprawdzają się jako produkty do pielęgnacji ciała, twarzy oraz paznokci. Ale również są świetną suplementacją organizmu. Od jakiegoś czasu zaleca się zwracanie uwagi na składy kosmetyków. I te na bazie naturalnych olejów, są skuteczne i moim zdaniem warto je wykorzystywać.

Comments are closed.