tętno

Puls, a więc tętno to w istocie falisty ruch naczyń tętniczych. Uzależniony jest od skurczów serca i elastyczności ścian wspomnianych naczyń. Na puls wpływa ma również i kondycja. Osoby, które regularnie uprawiają spor mają zwykle nieco niższy puls. Wyższy puls obserwuje się po wysiłku fizycznym oraz przy silnych emocjach. Puls spada natomiast w czasie snu i odpoczynku. Dla ludzkiego zdrowia znaczenie ma nie tylko częstotliwość pulsu, ale i jego miarowość czy symetryczność. Puls po prawej i lewej stronie ciała powinien być taki sam.

Panuje powszechne przekonanie, że wolniejszy puls to mniejsze ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak również i zbyt niski puls nie jest dobry. Z kolei szybsze tętno oznacza wysokie ciśnienie.

Wartość prawidłowego wieku zależy przede wszystkim od wieku. U płodu jest to 110-115 uderzeń na minutę, u niemowląt 130 uderzeń na minutę, u dzieci 100 uderzeń na minutę, u dorosłych 70 uderzeń na minutę, a u osób starszych 60 uderzeń na minutę. Oprócz częstotliwości pulsu, bada się jego miarowość. Uderzenia powinny mieć bowiem jednakową siłę, a odstępy pomiędzy nimi muszą być równe. Mierzy się też napięcie, szybkość czy symetrię pulsu po obu stronach ciała.

Zmierzyć puls można samodzielnie, ale robić powinno się to po odpoczynku lub z samego rana, po przebudzeniu. Emocje czy intensywny wysiłek fizyczny wynik pomiaru przekłamują. W celu prawidłowego zbadania pulsu, należy środkowym i wskazującym palcem ucisnąć nadgarstek, a więc tętnicę promieniową lub tętnicę szyjną. Po wyczuciu tętna, trzeba włączyć stoper i liczyć uderzenia przez 15 sekund. Wynik ten mnoży się później przez cztery. Efektem jest ilość uderzeń na minutę. Co ciekawe, większość nowoczesnych ciśnieniomierzy mierzy także puls.

W czasie ćwiczeń fizycznych puls wzrasta, ale i tak nie powinien być zbyt wysoki.  Nie należy bowiem przekraczać maksymalnego tętna wysiłkowego, które oblicza się odejmując od liczby 220 swój wiek. Aby schudnąć, tętno w czasie ćwiczeń powinno utrzymywać się na poziomie 60-80% wspomnianego maksymalnego tętna wysiłkowego.

Informacje dostępne w artykule pochodzą ze strony
https://mamcisnienie.pl/.