Każdemu z nas zależy na pięknym zdrowym uśmiechu, jednak profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, często potrafi kosztować bardzo dużo. Jak pozbyć się żółtego osadu na zębach, kamienia lub plam w domowym zaciszu?

Jak zapobiec tworzeniu się plam na zębach?

Niezwykle ważne przy uzyskaniu bielszych, zdrowszych zębów jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej. Powinno się myć zęby codziennie ruchami wymiatającymi przynajmniej 2 razy przez 2 minuty. Należy również regularnie czyścić przestrzenie między zębowe za pomocą nici dentystycznej oraz płukać buzię specjalistycznymi płynami, które ją odkażają i nadadzą długotrwałą świeżość. To wszystko powinno ochronić nas przed odkładaniem się płytki nazębnej, która tworzy brzydkie plamy oraz kamień nazębny.

Jak wybielić zęby w domu?

Trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas ma naturalnie inny kolor zębów, niektórzy bielszy inni mniej. Zależy to od kilku czynników, na przykład żywienia (picia kawy) lub stosowania używek (palenie papierosów). Przy domowym wybielaniu uzębienia często stosuje się wybielające pasty lub płyny, ale również dedykowane paski, bądź specjalne nakładki z substancją rozjaśniającą płytkę nazębną. Można również uzyskać efekt śnieżnobiałego uśmiechu za pomocą naturalnych składników, takich jak:

-naturalny olej (na przykład olej kokosowy), którym należy płukać codziennie zęby,

-węgiel aktywny, który można dodać do pasty do zębów dla lepszego efektu wybielania,

-kurkuma dodawana do pasty, która działa bakteriobójczo,

-soda oczyszczona, jednak przy długotrwałym stosowaniu może bardzo podrażniać dziąsła i niszczyć szkliwo zębów,

-owoce (cytryna lub truskawki), ale ich kwaśny odczyn również może powodować niszczenie się zębów. 

Przy korzystaniu z tych sposobów, należy pamiętać o tym, żeby robić to rozsądnie i nie doprowadzić do zniszczenia lub uwrażliwienia swojego uzębienia. Jeżeli nie chcemy wydawać masy pieniędzy na wybielanie w gabinecie stomatologicznym, możemy umówić się na zabieg piaskowania lub usuwania kamienia nazębnego laserem, które kosztują już o wiele mniej i daje podobny efekt.