projektowanie wnętrz

Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie stosowane często w domach i mieszkaniach o niewielkim metrażu. Gdy brakuje miejsca, by przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na kuchnię, połączenie jej z pokojem dziennym okazuje się najbardziej funkcjonalne i wygodne. Taka aranżacja nie tylko pozwala zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych, ale też umożliwia pani domu uczestniczenie w życiu rodzinnym nawet podczas przygotowywania posiłków. O czym warto pamiętać urządzając salon z aneksem kuchennym? Oto kilka podpowiedzi.

Dobry projekt to podstawa

Aby salon z mini-kuchnią w rzeczywistości był praktyczny i komfortowy podczas codziennego użytkowania, konieczne jest staranne rozplanowanie jego poszczególnych elementów. Zazwyczaj część z aneksem jest mniejsza niż ta przeznaczona do wypoczynku. Kuchnia powinna zajmować 1/3 lub 1/4 całego pomieszczenia. Aby zachować harmonię i ułatwić sobie funkcjonowanie, dobrze jest podzielić pokój na strefy. W strefie służącej do przygotowywania posiłków musi znaleźć się niezbędny sprzęt i odpowiednio duży blat roboczy. Część kuchenną od części wypoczynkowej możesz oddzielić za pomocą wyspy. Jeżeli nie masz miejsca na osobny stół z krzesłami, przy którym rodzina będzie mogła zasiąść podczas posiłków, wyspa kuchenna może pełnić funkcję małej jadalni. Ustaw wokół niej wysokie krzesła lub hokery, by każdemu domownikowi zapewnić komfortowe miejsce. Aby dodatkowo zaznaczyć strefy, użyj odmiennej kolorystyki w części kuchennej i w salonie. W kuchni zastosuj inne materiały wykończeniowe niż tam, gdzie znajdzie się sofa i telewizor.

Salon z aneksem kuchennym – stylowy i praktyczny

Konieczność wydzielenia w pomieszczeniu stref wcale nie oznacza, że nie należy zachować harmonii. Wprost przeciwnie! Salon i aneks kuchenny powinny idealnie ze sobą współgrać i być utrzymane w tej samej stylistyce. Dzięki temu unikniesz wrażenia nieładu, a dodatkowo optycznie powiększysz swoje mieszkanie. Zdecyduj się zatem na jeden styl aranżacyjny i konsekwentnie się go trzymaj. Określ też paletę barw, w której obrębie będziesz się poruszać. Jeśli marzy ci się nowoczesne wnętrze, możesz wybrać dwa dominujące kolory, na przykład czerń oraz biel. Elegancka czerń może przeważać w salonie, natomiast biel w kuchni. Zadbaj również o to, żeby meble w obu strefach były utrzymane w podobnym stylu. Projektanci radzą, by urządzając tego typu pomieszczenie zdecydować się na zwartą zabudowę. Fronty kuchenne skutecznie zasłonią sprzęty, naczynia i inne niezbędne elementy wyposażenia, które nie powinny być „na widoku”.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://projektowaniewnetrz24.eu/