Wysoka temperatura ciała stanowi naturalny mechanizm obronny, stanowiący formę walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi, które wniknęły do organizmu. Chcąc szybko zbić gorączkę, zwykle sięgamy po dostępne w aptekach leki przeciwgorączkowe, zawierające paracetamol, czy ibuprofen. Środki farmakologiczne nie są jednak jedynym sposobem, by uporać się z wysoką temperaturą. Sprawdź, jak bezpiecznie zbić gorączkę, bez konieczności sięgania po preparaty apteczne.
Kiedy należy zbijać gorączkę?
Lekarze zgodnie twierdzą, że jeżeli gorączka nie przekracza 38 stopni Celsjusza, a pacjent dobrze ją toleruje, wówczas nie ma potrzeby jej zbijania. Jest to związane z tym, że podwyższona temperatura pomaga w walce z infekcjami, przyspieszając metabolizm i wspomagając produkcję interferonu, którego głównym zadaniem jest pobudzanie systemu immunologicznego do zwalczania chorobotwórczych mikroorganizmów. Jeśli jednak gorączka przekracza 39 stopni i jest źle znoszona przez chorego, wówczas konieczne jest jej zbijanie.
Domowe metody na gorączkę
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewielkimi skokami temperatury można sięgnąć po ciepłą herbatę z dodatkiem miodu, soku z malin oraz cytryny. Z pomocą w obniżeniu gorączki mogą też przyjść chłodne kąpiele, w wodzie o 1-2 stopnie niższe niż ciepłota ciała. Okłady można przykładać nie tylko na czoło, czy kark, ale także pod szyją i pod kolanami, czyli w miejscach, w których przebiegają duże naczynia krwionośne.
W celu szybkiego zbicia gorączki można też stosować okłady z cebuli lub surowych ziemniaków, które mają działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Ponieważ podwyższona ciepłota ciała powoduje, że organizm się poci, nie można zapominać o regularnym nawadnianiu – w trakcie choroby zaleca się wypijanie około trzech litrów płynów na dobę.
Podsumowanie
Naturalne metody zbijania gorączki są przede wszystkim bezpieczne, dlatego mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli temperatura ciała przekroczy 41 stopni, a powyższe sposoby zawiodą, wówczas nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Kontakt ze specjalistą jest niezbędny zwłaszcza w sytuacji, gdy gorączce towarzyszą takie objawy jak sztywność karku, zaburzenia oddychania i utrata świadomości.
Warto pamiętać, żeby pomiar temperatury wykonywany był dobrym termometrem. Za przykład może posłużyć tu Visiofocus Smart.