Filtr do wody czy dzbanek filtrujący? Jaki wybrać?

0
2405

Czysta woda z kranu to luksus, do którego dostęp ma coraz mniejsza liczba osób. Z reguły woda, którą użytkujemy, pozostawia wiele do życzenia. Są dwa sposoby, aby ją uzdatnić, czyli usunąć szkodliwe substancje. Pierwszym z nich jest zakup dzbanka filtrującego, drugim założenie filtra. Te dwa pozornie podobne do siebie rozwiązania różnią się wieloma cechami.


Cena
Cena zakupu dzbanków filtrujących jest głównym powodem tego, że są on popularne. Początkowo trzeba nabyć dzbanek wraz z filtrem, potem wystarczy już tylko wymiana filtra. Zakup dzbanka wraz z filtrem to koszt około 100 zł. Taki filtr należy regularnie wymieniać, przy czym koszt nowego to kolejne 20-30 zł. Taka wymiana powinna mieć miejsce co najmniej raz w miesiącu. Pół roku korzystania z dzbanka wraz z filtrami oscyluje w granicach 300 zł.


W przeciwieństwie do dzbanków cena filtrów montowanych na stałe jest o wiele wyższa. Z uwagi na szerszy wybór tego typu produktów, różna jest także ich cena. Koszt popularnych filtrów działających za zasadzie odwróconej osmozy zaczyna się od 300 do 400 zł. Taki filtr można nabyć w zestawie z wkładami lub dokupić je osobno. Koszt użytkowania takiego filtra w pierwszym roku użytkowania jest co najmniej dwukrotnie wyższy. Sytuacja zmienia się diametralnie już w drugim roku użytkowania.

Efekt
W przeciwieństwie do dzbanków filtrujących duże filtry mają większe wkłady. Dzięki temu woda ma dłuższy kontakt ze złożem. Wpływa to korzystnie na jej smak oraz czystość. Dokładniejsze oczyszczanie sprawia także, że woda jest lepiej oczyszczona z bakterii oraz pozbawiona zbyt dużej ilości jonów żelaza, wapnia, metali ciężkich. Rodzaj używanego filtra ma także duży wpływ na poziom pH wody. Idealny filtr powinien skutecznie podnieść jego poziom. Filtry stałe z pewnością sprawdzą się w przypadku bardzo twardej wody, w której wyczuwalny jest chlor.


Montaż i wymiana
Zakup dzbanka filtrującego to nic trudnego. Wystarczy wypłukać wkład włożyć do dzbanka i już można z niego korzystać. Inaczej wygląda sytuacja filtrów, które wymagają montażu. Założenie tego typu filtra najlepiej powierzyć specjaliście, gdyż nieprawidłowe wykonanie tej czynności nie przyniesie rezultatów w postaci oczyszczonej.


Zamontowanie filtra, podobnie jak jego serwis, powinny być wykonywane przez specjalistyczną firmę. Próby samodzielnego montażu oraz naprawa tego typu sprzętu mogą skończyć się jego uszkodzeniem. Ważny jest także prawidłowy sposób użytkowania.Filtry przeznaczone do montażu są urządzeniami niewidocznymi. Sprawdzą się w każdej kuchni, zwłaszcza tej o małej powierzchni blatu. Konieczne jest jedynie posiadanie niewielkiej ilości miejsca w szafce w pobliżu zlewozmywaka. W przeciwieństwie do dzbanków filtrujących nie są one w ogóle widoczne, więc ich wygląd nie ma większego znaczenia.

Filtry do wody są urządzeniami, z których korzystać można przez kilka lat. Dodatkową ich zaletą jest szeroki wybór produktów, możliwość skorzystania z porad fachowców oraz z dodatkowych nowoczesnych rozwiązań. Dzbanki filtrujące, choć zagościły w wielu domach na stałe, tak naprawdę służą bardzo krótko. Może przy okazji wymiany dzbanka na nowy, warto rozważyć zakup profesjonalnego filtra działającego na zasadzie osmozy?