termomodernizacja

Od września ubiegłego roku działa rządowy program „Czyste Powietrze”, który ma na celu dopłaty do ocieplania i termomodernizacji budynków jednorodzinnych w latach 2018-2029.  Dotacja dotyczy przede wszystkim domów, które powstały w latach 1960-2022, a przy których projektowaniu korzystano ze starych norm i wytycznych. Nabór wniosków trwa.

Założenia programu „Czyste Powietrze” – jak uzyskać dotację na docieplenie budynku?

Dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze” skierowane są do osób mieszkających w starych i nieocieplonych budynkach jednorodzinnych. Uzyskać w ten sposób można dotację przy inwestycjach o wartości do 53 tysięcy złotych lub pożyczkę w przypadku inwestycji droższych. Pieniądze wykorzystać można na kompleksową termomodernizację budynku mieszkalnego. O dotację ubiegać może się każdy właściciel nieruchomości, która zabudowana jest minimum budynkiem jednorodzinnym. Warto przy tym pamiętać, że termomodernizacja to inaczej kompleksowy remont budynku, który ma na celu znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do jego ogrzania.

Kogo obejmie rządowy program „Czyste Powietrze”?

Zgodnie z założeniami program „Czyste Powietrze” ma objąć nawet kilka milionów domów, a kwota przeznaczona na ten cel wynosie aż 103 mld złotych. Właściciele budynków o dochodach mniejszych niż 600 złotych na osobę otrzymają nawet 90% dotacji na realizację danego przedsięwzięcia. Osoby zarabiające powyżej 1600 zł na osobę otrzymają maksymalnie 30%  dotacji, a więc do 15900 złotych. Maksymalny koszt kwalifikowany do dotacji to wspomniane już 53 tysiące złotych.

Dodatkowo podatnicy podatku dochodowego PIT mogą odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych. Ulga podatkowa termomodernizacyjna obejmuje tylko termomodernizację budynków jednorodzinnych. Wnioski o takie odliczenie składać można we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Program działa od stycznia tego roku. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie regionalnych Funduszów Ochrony Środowiska.

W przygotowaniu artykułu pomógł przedstawiciel firmy RemonTech, której flagowym produktem jest przecinarka do styropianu.