flaga polski

Biało-czerwona flaga jest jednym z najważniejszych symboli Polski i narodowej tożsamości. Jest elementem polskiego patriotyzmu i powinna być otaczana szczególnym szacunkiem. Od wieków towarzyszy Polakom, obecnie podczas uroczystości i wydarzeń sportowych, kiedyś na polach bitew. Flaga Polski jako symbol narodowy doczekała się swojego święta, którym jest przypadający na 2-go maja, Dzień Flagi.

Skąd wzięły się kolory na fladze?

Kolory na fladze odzwierciedlają barwy godła państwowego. Górny, biały pas flagi oznacza orła, natomiast dolny, czerwony oznacza pole tarczy herbowej. Po raz pierwszy barwy oficjalnie pojawiły się podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mężczyźni mieli biało-czerwone szarfy, a kobiety wstęgi w tych samych kolorach. Te same barwy były używane przez powstańców w 1974 roku w insurekcji kościuszkowskiej. Po odzyskaniu niepodległości biało-czerwoną flagę w proporcjach 5:8 ustanowiła ustawa z 1 sierpnia 1919 roku, natomiast ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ostatecznie określa odcienie kolorów w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw.

Znaczenie kolorów na polskiej fladze.

Czerwień i biel to potoczne określenie kolorów na polskiej fladze, jednakże czerwień to tak naprawdę karmazyn, natomiast biel to srebrna barwa herbowego ptaka. Karmazyn to kolor, jaki w Polsce w średniowieczu przypisywany był książętom i szlachcie, a także pojawiał się na królewskich proporcach. Biel natomiast w heraldyce nie istnieje, zamiast niej jest srebro, jednak potocznie przyjęło się, że barwy to biel i czerwień. Biel symbolizuje dobro oraz czystość dążeń narodu polskiego, natomiast czerwień oznacza dostojność i majestat polskich władców oraz jest symbolem krwi i ognia. W heraldyce biel oznacza również lojalność, pokorę i szlachetność, a czerwień miłość, dzielność i poświęcenie.

Kolory polskiej flagi doskonale komponują się z historią naszego kraju. Wiele bitew, w których Polacy pokazywali niezwykłą odwagę i poświęcenie, zostało stoczonych, aby bronić tych barw. Te kolory są symbolem i dziedzictwem narodu, który jednoczy wszystkich Polaków.

Kolejny artykuł: http://www.mlamd.pl/flagi-narodowe-w-polsce-i-europie/