akumulator

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup samochodu z salonu, czy z tak zwanej „drugiej ręki”, prędzej czy później, każdego kierowcę czeka wymiana akumulatora. Cena sprzętu określonej, popularnej marki, często jest znacząco zawyżona. Jeśli więc nie chcemy kupować akumulatora sugerowanego przez producenta, co może wiązać się właśnie ze zwiększonymi kosztami, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na same sugerowane wytyczne i parametry.

Rozmiar ma znaczenie

Przede wszystkim akumulator musi mieć określone wymiary – im nowszy samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on miał nietypowe mocowanie lub kształt. Żeby niepotrzebnie nie narażać się na wystąpienie problemów montażowych, wystarczy dokładnie zmierzyć poprzednio używany akumulator. Drugim podstawowym parametrem, jest biegunowość baterii – patrząc na jej czoło, najczęściej za pomocą oznaczeń –  P i L –  określić można, po której stronie znajduje się dodatni biegun akumulatora.

Akumulator a silnik

Rodzaj posiadanego silnika, a więc i gatunek tankowanego paliwa, przy wyborze akumulatora, odgrywa pewne znaczenie. Bateria, które charakteryzują się dużą pojemnością oraz stosunkowo wysokim prądem rozruchowym, sprawdzą się jedynie w samochodach z silnikiem Diesla. Skomplikowany układ regulacji mieszanki, a także montowane w tych modelach świece żarowe, wymagają zastosowania pojemnych akumulatorów, które pozwalają wygenerować duże wartości obciążenia prądu.  

Co, gdzie i za ile

Jak przy większości zakupów, kluczową rolę gra cena. Nie warto jednak popadać w skrajności. Drogie modele nie zawsze gwarantują najlepsze działanie. Nie warto także wybierać tych najtańszych, których marka nie jest dobrze znana na polskim rynku. Modele firm takich jak Centra, Varta czy Bosch są najpopularniejsze wśród kierowców. Trzeba także zwracać uwagę na miejsce, w którym dokonujemy zakupu sprzętu. Dla poprawnego funkcjonowania akumulatora ważne jest, by był on ładowany przynajmniej raz w miesiącu. Niestety wielu sprzedawców, zwłaszcza w niespecjalistycznych sklepach, znacząco zaniedbują tę czynność. Dlatego – dla pewności – warto wybierać wyłącznie te baterie, które nie są starsze niż 3 miesiące.